W dzisiejszych czasach kobiety nie muszą przejmować się konwenansami, zwłaszcza w dziedzinie mody. W odróżnieniu od dawnych wieków, gdy zasady ubioru był sztywno określone, dzisiaj każda kobieta może z powodzeniem podkreślać swoją indywidualność.

Moda damska przeszła wielką metamorfozę od XIX wieku. Początkowo w odstawkę poszły gorsety. Spódnice sukien zaczęły się stopniowo skracać. W końcu kobiety zaczęły nosić spodnie i marynarki. Styl damski uwolnił się i szukał inspiracji wszędzie, także w męskiej szafie.

Dziś kobiety noszą się, jak chcą. Na ulicy spotykamy osoby ubrane w sposób luźny, elegancki, a czasem nawet ekstrawagancki. Ta obfitość strojów sprawia, że trudno mówić o uniwersalnym trendzie, jak było jeszcze w uprzednim wieku. Symbolem każdej dekady stawał się wówczas określony ubiór. Nowoczesność to różnorodność, także w sposobie noszenia się.

Moda damska w dzisiejszych czasach oznacza wielorakość stylów i umiejętne korzystanie z dorobku dziejów. Nowoczesne kobiety stawiają na wygodę i indywidualność.