Przez ostatnią dekadę w powszechnej modzie męskiej zaszły pewne rewolucje i to dość drastyczne, jeśli porównać dzisiejsze trendy z tymi z lat 90-tych. Niegdyś dopasowane koszule i bluzki, ważkie w nogawkach przylegające spodnie oraz wzorzyste tkaniny były zarezerwowane dla mody damskiej. W dzisiejszych czasach jednak i moda męska wykorzystuje takie elementy, a u niektórych projektantów nawet w pełni opiera się na podstawach mody kobiecej. Jest to wszystko za sprawą trendu w modzie nazywanego unisex – polega on na projektowaniu w podobny sposób ubrań zarówno dla mężczyzn jak i kobiet.
Oznacza to, że wszystkie dotąd proponowane rozwiązania, które zazwyczaj były stosowane w modzie kobiecej teraz są standardowymi rozwiązaniami i dla mody męskiej. Do takich standardów zaliczają się obecnie spodnie, tzw „rurki”, noszenie wymyślnych kapeluszy oraz lekkich, zwiewnych szalików. Hitem sezonu są też ciepłe swetry męskie, typu kardigan. Początkowo przyjmował się on bardzo opornie, większość grona zainteresowanych oskarżała projektantów o feminizacje wizerunku męskiego, mimo to jednak coraz częściej możemy spotkać zwykle młodych mężczyzn ubranych w wąskie spodnie i dopasowaną koszulę. Eksperci twierdzą, że to, dlatego, że do każdej mody, niezależnie od tego czy chodzi tutaj o trendy w ubieraniu się, w przyzwyczajeniach, czy każdej innej nowej modzie, trzeba przyzwyczajać odbiorców stopniowo, szok nie zawsze służy zmianom na dobre; projektanci jednak zbyt gwałtownie zaczęli wprowadzać zmiany z wybiegów do sklepów, co spotkało się z szokiem u kupujących. Po wielu latach jednak przyzwyczajania się, społeczeństwo zaakceptowało nowy wizerunek mężczyzny. Mężczyzn, którzy go zaakceptowali i na bieżąco podążają za moda, jaka by ona nie była i jak się nie zmieniała, uważa się nawet za tych bardziej dbających o siebie i swój wizerunek a także nowoczesnych i pragnących zmian. Bardzo często, bowiem za nowym strojem idzie też nowa fryzura, pewna zmiana imagu, o które przeciętna stereotypowy mężczyzna nie dba, gdyż liczy się dla niego tylko jedna koszula, jedne spodnie i jedna fryzura, z lekką dozą niechęci do wszelkich zmian.
Nowa moda pociągnęła za sobą cały szereg innych zmian, także światopoglądowych, mówiących o tym, że prawdziwy mężczyzna to obecnie taki, który dba o siebie, swój wizerunek, podąża za modą, jest wrażliwym i delikatnym indywidualistą, niebojącym się wyrażać swoje uczucia.
Dzisiejsza moda zmienia się, by wyrażać ten światopogląd jeszcze dokładniej, niż początki unisexu, jeszcze bardziej stopniowo feminizując proponowane trendy. Na szczęście dla przeciętnego odbiorcy, unisex wcale nie wyparł standardowe schematy mody męskiej, jedynie żyje swoim życiem obok nich. Ci, którzy w dalszym ciągu nie potrafią się przekonać do nowych standardów w ubieraniu się, wciąż mogą kupować ubrania zachowujące standardowe, ponadczasowe modele męskiego wizerunku i wcale nie będą one mniej modne od tych bardziej nowoczesnych, wciąż standardowa moda jest wzbogacana o swoje własne nurty i trendy, jednak mimo wszystko świat mody męskiej został, co najmniej podzielony na dwa osobne obozy i światopoglądy.