Małe przeróbki, wielkie zmiany

Nawet najlepsze mieszkanie ma to do siebie, że jego wystrój szybko się nudzi i zaczynamy mieć ochotę na zmiany. Nie zawsze jednak mamy w zanadrzu wolne środki pieniężne i wystarczająco dużo chęci i pomysłów, by zmieniać wszystko od podszewki… Co więc zrobić w sytuacji, gdy chcemy dokonać odświeżenia mieszkania bez zrywania podłogi, malowania ścian i wyrzucania wszystkich mebli? Wystarczy trochę ruszyć głową, poprzeglądać w internecie ciekawe projekty, trochę poczytać, podpatrzeć rozwiązania w magazynach związanych z wykończeniem wnętrz i… wziąć się do roboty.

Okna
Zmiana wystroju okien zrobi naprawdę wielką różnicę i widoczna będzie od razu, od wejścia i na pierwszy rzut oka. Zmień stare firanki na nowoczesne zasłony sięgające podłogi, na parapecie ustaw donice z wielkimi, zielonymi lub kwitnącymi roślinami – w osłonach w kolorze pasującym do zasłon i reszty wystroju twojego wnętrza. Możesz również postawić na gustowne ozdoby wiszące w oknach, jednak na pewno uważać musisz na to, by nie “gryzły się” one z roślinami. Generalna zasada głosi, iż należy raczej wybrać jeden z tych elementów.

Komplet wypoczynkowy
Nie musisz wymieniać ani tapczanu, ani foteli – wystarczy, że zainwestujesz w dwie ogromne poduchy dekoracyjne lub kilka mniejszych, żeby odmienić wygląd tych mebli. Możesz również rozejrzeć się za ciekawymi narzutami – jeżeli oczywiście nie będzie cię zbytnio denerwować ich ciągłe obsuwanie się. Pamiętać jednak musisz o jednym: jeżeli Twój komplet wypoczynkowy jest wzorzysty – pod żadnym pozorem nie próbuj kupować równie wzorzystych dodatków – najlepiej postaw na jedną, najbardziej pasującą do całości barwę. Jeśli natomiast sofa i fotele są jednobarwne – to możesz spokojnie zaszaleć z kolorami i desaniami (np. gdy obicie jest jednolicie granatowe – świetnie wyglądać na nim będą poduszki w biało-różowo-żółte wzory).

Oświetlenie
Odpowiednie dobrane oświetlenie daje naprawdę niesamowity efekt i wpływa na nastrój i atmosferę w zaciszu domowego ogniska. Całkowicie regulować możesz barwę światła, po prostu zmieniając kolor żarówki. Jeżeli zaś pragniesz czegoś więcej – warto zainwestować w ściemniacz, który równocześnie pozwoli zaoszczędzić nieco na energii elektrycznej. Wszak do nocnych rozmów wystarczy nam niewielka ilość ciepłego światła, a tylko do pracy i porządków niezbędna jest nam większa jasność. Warto też wyposażyć pokój w jedną chociaż lampę stojącą – idealną do czytania czy robótek ręcznych – ustawioną obok twojego najwygodniejszego fotela bądź pufa.

Jak więc widać, pomysłów jest wiele i nie wymagają one wielkich nakładów finansowych z twojej strony. A pozostaje jeszcze tyle do zmienienia: dywaniki, obrusy, serwetki, maty bambusowe… Tak więc nie pozostaje ci nic innego, jak tylko zabrać się do roboty.